95 % от децата имат проблеми, когато им никнат зъби
Сара Крамбергер, М. Хем
Не можете да се наспите, защото на Вашето дете му никнат зъби? Смятате ли, че само Вие се сблъсквате с такива проблеми? Не се притеснявайте, едно неотдавна проведено проучване по интернет потвърди, че никненето на зъби се съпровожда от многобройни неприятности. В това проучване участваха 1163 родители от Хърватия и 296 родители от Австрия.
Най-често срещани проблеми
В повечето случаи първият зъб се появява на бял свят около 6-месечна възраст. Проблемите обаче започват месец преди това. Децата не разбират защо изпитват болка и освен това те още не са развили механизми за справяне с болката. В проучването родителите посочват, че най-често децата дъвчат и слагат различни предмети в устата си (82 %) и имат обилно слюноотделяне (79 %).
Всяко дете е уникално и реагира различно на болката по време на никненето на зъби, но родителите са единодушни относно най-често срещаните и досадни проблеми. Неприятностите при никненето на зъби се забелязват най-вече през нощта, като неспокойният сън на детето води до събуждане на цялото семейство (35 %).
Задавали ли сте си някога въпроса защо точно през нощта?
През нощта децата се успокояват, Вие не отвличате вниманието им и на преден план излиза болката, а с нея и безпокойството. Други източници сочат, че през нощта се освобождава излишният кортизол, който предизвиква възпаление. Възпалението причинява болка и резултатът е ясен – безпокойство и често събуждане.
От кого родителите търсят най-често съвет за облекчаване на болката?
За много родители това е един от най-трудните периоди в развитието на детето. Това се потвърждава и от факта, че в 95 % от случаите родителите решават да се справят с проблемите при никненето на зъби. Най-често те търсят съвет от фармацевти, педиатри или приятели. Фармацевтите и педиатрите могат да помогнат на родителите с експертна информация, докато приятелите споделят съвети въз основа на собствения си опит.
По какъв начин родителите се справят с проблемите при никненето на зъби?
За справяне с проблемите над 50 % от родителите използват различни гелове или балсами, които купуват в аптеките. На първо място в списъка са геловете на базата на локален анестетик. Анестетиците карат лигавицата да изтръпне и по този начин облекчават болката. На второ място са геловете на базата на хиалуронова киселина. По време на никненето на зъби има недостиг на естествена хиалуронова киселина в устната кухина, която е отговорна за ускорената регенерация и заздравяване на гингивалната тъкан. Хиалуроновата киселина е безопасна, може да се използва няколко пъти дневно и в продължение на няколко месеца. На трето място са играчките за масажиране на венците, които имат още по-добър ефект, ако ги съхранявате в хладилника.
Естествено и ефикасно
Резултатите от проучването в интернет следователно показват, че родителите най-често използват гел с локален анестетик. Локалният анестетик кара лигавицата временно да изтръпне и по този начин облекчава болката, но не помага за намаляване на подуването и възстановяването на венците. Последните клинични проучвания сочат, че хиалуроновата киселина може да е много по-ефикасна за облекчаване на болката, отколкото локален анестетик.
Гелът Gengigel Teething е медицинско изделие на базата на хиалуронова киселина и е разработен специално за малки деца. Той облекчава болката, намалява подуването и ускорява заздравяването на венците при никнене на зъби. Той е напълно безопасен продукт, тъй като не е вреден при поглъщане и не съдържа захар, изкуствени ароматизатори и парабени. Когато нанасяте гела, втривайте го нежно във венците.
Периодът на никнене на зъби е сложен, но не продължава дълго. Посрещнете го с повече оптимизъм. Въпреки всички помощни средства, важно е да се наблегне на родителската обич и гушкането. Знаете, че няма такова нещо като прекалено гушкане!